Рішення ВС/ККС – щодо визначення мопеду як транспортного засобу (кваліфікація за ст. 286, 289 КК України)

судове рішення

Фабула. Чоловік був засуджений за ч. 2 ст. 289 КК України. Він разом з іншою особою за попередньою змовою заволодів мопедом.

Апеляційний суд залишив без змін вирок місцевого суду.

У касаційній скарзі засуджений просив скасувати згадані вирок та ухвалу і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції. Він вважає, що мопед з об’ємом двигуна 49 см3 − не механічний транспортний засіб у розмінні п. 1.10 Правил дорожнього руху України, а тому згідно з приміткою до ст. 286 КК України не є предметом злочину, передбаченого ст. 289 цього Кодексу.

Позиція ВС/ККС. Вказані доводи заявника (засудженого) є безпідставними з огляду на таке. Згідно з визначенням, яке міститься в примітці до ст. 286 КК України, під транспортними засобами в зазначеній статті та статтях 287, 289 і 290 цього Кодексу потрібно розуміти всі види автомобілів, трактори та інші самохідні машини, трамваї і тролейбуси, а також мотоцикли та інші механічні транспортні засоби.

У розумінні п. 1.10 ПДР України зазначається, що транспортний засіб − це пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на ньому спеціального обладнання чи механізмів. Механічний транспортний засіб − це транспортний засіб, що приводиться в рух з допомогою двигуна. Цей термін поширюється на трактори, самохідні машини і механізми, а також тролейбуси та транспортні засоби з електродвигуном потужністю понад 3 кВт.

Отже, транспортний засіб з електродвигуном вважається механічним за умови, що потужність двигуна більша ніж 3 кВт. Водночас для транспортних засобів з двигуном внутрішнього згоряння жодних обмежень щодо технічних характеристик останнього не передбачено.

Зважаючи на це, колегія суддів ККС ВС зробила висновок: будь-який транспортний засіб, що приводиться в рух за допомогою двигуна, незалежно від його робочого об’єму, належить до механічних транспортних засобів. Тому згаданий мопед, яким незаконно заволодів засуджений, є предметом кримінального правопорушення, передбаченого ст. 289 КК України.

Більш детально тут.

Упорядник: кандидат юридичних наук, адвокат, старший науковий співробітник НДІ ІВ НАПрНУ Андрій Шабалін (Andriy Shabalin).

Читайте також: ВС/ККС – про залучення перекладача у кримінальному провадженні

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *