Набули чинності зміни до законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження

відеофіксація обшуку

7 грудня набув чинності Закон № 2213-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо забезпечення дотримання прав учасників кримінального провадження та інших осіб правоохоронними органами під час здійснення досудового розслідування».

Зміни до КПК передбачають, що під час судового розгляду та у випадках, передбачених КПК, під час досудового розслідування забезпечується повне фіксування судового засідання та процесуальних дій за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів.

Запис, здійснений за допомогою звуко- та відеозаписувальних технічних засобів під час проведення слідчим, прокурором обшуку, є невід’ємним додатком до протоколу про хід і результати проведення процесуальної дії . Дії та обставини проведення обшуку, не зафіксовані у записі, не можуть бути внесені до протоколу обшуку та використані як доказ у кримінальному провадженні. Сторона захисту також отримує право фіксувати процес обшуку.

Законом встановлюється заборона на тимчасове вилучення електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв’язку, крім випадків, коли їх надання разом з інформацією, що на них міститься, є необхідною умовою проведення експертного дослідження, або якщо такі об’єкти отримані в результаті вчинення кримінального правопорушення чи є засобом або знаряддям його вчинення, а також якщо доступ до них обмежується їх власником, володільцем або утримувачем чи пов’язаний з подоланням системи логічного захисту.

У разі необхідності слідчий чи прокурор здійснює копіювання інформації, що міститься в інформаційних (автоматизованих) системах, телекомунікаційних системах, інформаційно-телекомунікаційних системах, їх невід’ємних частинах. Копіювання такої інформації здійснюється із залученням спеціаліста

Оскарження дій правоохоронців

Законом  передбачається, що можуть бути оскаржені рішення прокурора про відмову в задоволенні скарги на недотримання розумних строків слідчим, прокурором під час досудового розслідування — особою, якій відмовлено у задоволенні скарги, її представником, законним представником чи захисником.

Особи, права яких обмежуються, отримали право оскаржувати бездіяльність слідчого та вносити клопотання про застосування розумних строків провадження. Особа, що звернулася із заявою або повідомленням про кримінальне правопорушення, яка не є потераілим, набула право, поряд з документами про підтвердження отримання та реєстрації заяви, отримувати витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

В частині контрольних повноважень КМУ Законом передбачається утворення спеціальної комісії у складі представників органів державної влади, правозахисних організацій та громадських об’єднань, установ і організацій у сфері захисту підприємницької діяльності, з метою узагальнення відомостей про порушення прав чи законних інтересів осіб правоохоронними органами та підготовки керівникам таких органів обов’язкових до розгляду рекомендацій, у тому числі про необхідність вжиття відповідних заходів щодо притягнення винних осіб до відповідальності.

Текст закону

ProLex.com.ua

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *